40 lat Passata!

lip 30th, 2013 | Przez | Kategoria: Aktualności

Dokładnie 25. lipca br. Volkswagen Passat świętował 40 urodziny. Dokładnie 40 lat temu pierwsze Passaty zaczęły być składane w niemieckich fabrykach Volkswagena.

vw passat b1Volkswagen Passat obok Volkswagena Golfa jest jednym z najpopularniejszych samochodów występujących na polskich drogach. Pierwsza generacja VW Passata pojawiła się na rynku w 1973 roku. Premiera Passata nastąpiła rok później po wprowadzeniu Audi 80, z którego auto Volkswagena czerpało wiele podzespołów. Volkswagen Passat jak na ówczesne czasy był samochodem rewolucyjnym. Zaprojektowany został przez Włocha – Giorgetto Giugiaro, a wśród zastosowanych innowacji warto wyróżnić m.in. kolumny McPhersona oraz napęd na przednią oś.

Pierwsza generacja Volkswagena Passata dostępna była w nadwoziu trzy i pięciodrzwiowym. Auto kształtem nie przypominało ani klasycznego hatchbacka, ani sedna, a był to fastback. Niedługo po premierze do oferty wprowadzono Passata z nadwoziem typu kombi (Variant). Pod maską można było znaleźć silniki benzynowe 1,3 (55 KM) oraz 1,5 (75/85 KM), a także dieslowski silnik prosto od VW Golfa. Więcej informacji na temat poszczególnych generacji Volkswagena Passata możecie znaleźć pod tym linkiem – Volkswagen Passat.

Tagi: , , ,

Skomentuj