Do czego służą sprężyny zawieszenia?

cze 27th, 2019 | Przez | Kategoria: Aktualności

Tłumienie wstrząsów w czasie jazdy to przede wszystkim zadanie amortyzatorów. Nie każdy jednak wie, iż istotne wsparcie w tej kwestii stanowią dla nich również sprężyny zawieszenia. Ponadto, elementy te pełnią również inne ważne funkcje. Rzecz jasna, sprężyny obecne są również w pojazdach marki Volkswagen.

Sprężyna zawieszenia – co to takiego?

Konstrukcja sprężyny zawieszenia, jak i jej działanie, są niezwykle proste. Jest to spiralnie zwinięty drut, który zapewnia elastyczność zawieszenia. Dzięki niemu w czasie jazdy, nawet podczas najeżdżania na nierówności, nie dochodzi do zderzenia elementów nadwozia z podwoziem. Jednak funkcja sprężyn jest zdecydowanie bardziej złożona. Najważniejsze ich zadania, to:

  • resorowanie masy pojazdu
  • przyczepność kół do jezdni
  • utrzymywanie prześwitu między zawieszeniem, a podzespołami znajdującymi się wyżej

Samochód jest generalnie ciężką konstrukcją. Ponadto, w czasie jazdy wytwarzane są siły, które powodują ogromny nacisk. W wielu sytuacjach obciążenie, jakie dla zawieszenia stanowią pozostałe elementy samochodu, okazują się zbyt duże. Konieczne jest zatem ograniczenie obciążenia, za co odpowiadają właśnie sprężyny zawieszenia. Dzięki nim nadwozie naciskające na zawieszenie niejako zostaje „odbite”.

Do czego służą sprężyny zawieszenia

Ponadto, sprężyny zawieszenia wraz takimi elementami układu, jak wahacze czy amortyzatory, odpowiadają za przyczepność kół do jezdni. Chodzi głównie o utrzymanie przyczepności na nierównej drodze czy wręcz podczas jazdy po wybojach. Dzięki sprężynom położenie zmienia wtedy głównie nadwozie, lekko podskakując, natomiast koła pozostają na jezdni. Jak łatwo zauważyć, tę samą funkcję pełnia również amortyzatory, które są głównymi odpowiedzialnymi za przyczepność kół do jezdni. Niemniej jednak skuteczność ich działania byłaby mocno ograniczona bez pomocy sprężyn zawieszenia.

Ostatnim z wymienionych, jednak wcale nie najmniej ważnym zadaniem sprężyn jest utrzymywanie prześwitu między zawieszeniem, a podłożem. Zbyt mały prześwit sprawia, że nawet najmniejsza przeszkoda, która znajdzie się na drodze, choćby niewielki przedmiot, stanowi poważne zagrożenie dla pojazdu. Odpowiednia wielkość prześwitu jest szczególnie ważna w przypadku samochodów terenowych, których głównym zadaniem jest pokonywanie przeszkód.

Gdzie kupić sprężyny zawieszenia?

Obecnie sprężyny zawieszenia można kupić w niemal każdym sklepie motoryzacyjnym. Niemniej jednak, nie wszędzie dostaniemy części wysokiej jakości. Natomiast wbrew pozorom, nie każda sprężyna jest taka sama. Co prawda jest to bardzo prosty element, jednak poszczególne modele różnią się wytrzymałością, a do pewnego stopnia również skutecznością działania. Dlatego właśnie zalecamy robić zakupy tylko w zaufanych sklepach, które sprzedają jedynie sprawdzone, wysokiej jakości części. Sklep Nowe Zawieszenia oferuje szeroki wybór dobrych sprężyn do samochodów marki Volkswagen. Wieloletnie doświadczenie oraz pozytywne opinie wielu klientów sprawiają, iż polecamy dokonywanie zakupów w tym właśnie sklepie.

Skomentuj