Jak wymienić świece zapłonowe w VW Polo?

gru 3rd, 2013 | Przez | Kategoria: Porady

Regularna wymiana świec zapłonowych jest jedną z podstawowych czynności eksploatacyjnych, która ma wpływ na bezproblemowy rozruch samochodu wyposażonego w silnik benzynowy.

Volkswagen-Polo-IIIŚwiece zapłonowe odpowiedzialne są za wytwarzanie iskry niezbędnej do rozruchu benzynowej jednostki napędowej. Aby nie mieć problemów z uruchamianiem silnika warto zatroszczyć się o systematyczną wymianę świec zapłonowych. W Volkswagenie Polo III wymiana świec zapłonowych powinna następować średnio co 4 lata lub po 60 tys. km przebiegu. Sam koszt wymiany i zakupu świec nie jest drogi (cena za szt. to kilkanaście złotych) więc nie powinniśmy w tym aspekcie oszczędzać. Aby maksymalnie zredukować koszty eksploatacyjne powiązane z wymianą świec zapłonowych w naszym Volkswagenie Polo możemy ten zabieg przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy motoryzacyjnej.

Rzeczy, które musimy przygotować:

  • klucz do świec 16
  • szczypce do zdejmowania nasadek świec
  • zestaw nowych czterech świec
  • taśma klejąca
  • klucz dynamometryczny

Przede wszystkim należy pamiętać, że świece zapłonowe powinno wymieniać się wyłącznie na zimnym silniku. Demontaż świec zapłonowych na gorącym silniku może w skrajnych przypadkach skończyć się nie tylko poparzeniem dłoni, ale także uszkodzeniem gwintu w głowicy. Praktyczną poradą, do której warto się zastosować jest także oznaczenie taśmą klejącą przewodów wysokiego napięcia, co będzie w stanie ułatwić nam ponowne podpięcie świec. W przypadku gdy dostęp do świec zapłonowych jest utrudniony warto zatroszczyć się o demontaż filtra powietrza.

Gdy świece zapłonowe mamy na wyciągnięcie dłoni zdejmujemy z nich nasadki. W przypadku gdy mamy problemy z tą czynnością możemy w tym celu wykorzystać szczypce. Pamiętajmy jednak, aby nie ciągnąć za przewody wysokiego napięcia. W dalszej kolejności zabieramy się za odkręcanie każdej ze świec przy użyciu klucza o rozmiarze 16. Otwór na świece zapłonowe warto oczyścić z wszelkich zabrudzeń za pomocą sprężonego powietrza.

Po wykręceniu świec zabieramy się za montaż nowych. Świece wkręcamy ręcznie do momentu, gdy poczujemy opór. Dalej pomóżmy sobie przy pomocy klucza dynamometrycznego z momentem 25 Nm. Ważne jest, aby nie używać mocniejszych kluczy, bo zbyt mocne dokręcenie świec może doprowadzić do ich pęknięcia. Pamiętajmy także, aby nie wkręcać świec zapłonowych pod kątem.

Gdy już wkręciliśmy nowe świece zakładamy na nie nasadki. Miejmy na uwadze ich prawidłowe oznakowanie i sprawdźmy czy wszystkie są prawidłowo zamontowane. Gdy zdecydowaliśmy się zdjąć filtr powietrza w celu ułatwienia demontażu świec to montujemy go ponownie, w odwrotnej kolejności. Pozostało nam już jedynie uruchomić silnik i sprawdzamy czy całość działa prawidłowo.

Samochód: Volkswagen Polo

Tagi: , , , ,

Skomentuj