Jaki olej do silnika Diesla?

sie 22nd, 2018 | Przez | Kategoria: Porady

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego ma decydujący wpływ na sprawność funkcjonowania oraz żywotność tego najważniejszego podzespołu samochodowego. Okazuje się, że dobór właściwego środka jest szczególnie ważny w przypadku silnika Diesla. Jakie właściwości oleju do silnika Diesla są najważniejsze?

Szczególne wymagania silnika diesla

Olej do silnika Diesla musi spełniać szczególne wymagania, gdyż pojazdy z tego typu silnikami posiadają pewne cechy charakterystyczne. Najważniejsze z nich to:

  • skomplikowana konstrukcja silnika
  • maksymalny moment obrotowy osiągany w wyjątkowo krótkim czasie
  • turbosprężarka wykorzystująca olej silnikowy

Generalnie olej w Dieslu spełnia ważniejszą funkcję niż w samochodach benzynowych. Długowieczność silnika oraz brak poważnych problemów podczas jazdy mogą zostać osiągnięte jedynie poprzez korzystanie z wysokiej jakości, dobrze dobranego oleju do silnika Diesla.

olej do silnika Diesla

Filtr cząsteczek stałych, a dobór oleju

W samochodach z silnikiem Diesla często montuje się filtr cząsteczek stałych. Korzystanie z niewłaściwego oleju skutkuje szybkim zużyciem filtra poprzez jego zatkanie. Co prawda nie wpływa to na stan silnika, jednak generuje konieczność wymiany filtra, co również jest kosztowne. Olej powinien być w takim przypadku oznaczony literą C oraz numerem z zakresu 1-4. Symbole te oznaczają, iż olej zawiera dodatki chemiczne zapobiegające osadzaniu się zanieczyszczeń.

Lepkość oleju do silnika Diesla

Od lepkości oleju zależy skuteczność jego działania. Najlepiej, ażeby była ona taka sama niezależnie od temperatury. Przy wysokich i niskich temperaturach każdy olej zmienia nieco swoją konsystencję, jednak wysokiej jakości olej do silnika Diesla wykazuje się stosunkowo niewielką zmianą lepkości, nawet przy znacznych wahaniach lepkości.

Naturalny czy syntetyczny olej do silnika Diesla?

Zgodnie z powszechnym przekonaniem to, co naturalne zwykle jest lepsze. Twierdzenie to nie ma jednak zastosowania w przypadku olejów do silnika. Środki mineralne, otrzymywane przez destylację ropy naftowej, nie chronią skutecznie silnika, nie są również dostosowane do nowoczesnych technologii. Nie zaleca się dziś stosowania oleju mineralnego do żadnego silnika, a już na pewno nie do Diesla.

Lepiej prezentują się oleje półsyntetyczne. Powstają one również przez destylację ropy naftowej, jednak później dodaje się do nich substancje chemiczne. Sprawia to, że olej półsyntetyczny jest skuteczniejszy. Problematyczne jest jednak to, że dzisiaj raczej nie udoskonala się już tego typu olejów, przez co nie można ich uznać za najbardziej zaawansowane technologicznie.

W przypadku nowych samochodów, a także wszelkich pojazdów z silnikiem Diesla, poleca się oleje syntetyczne. Są one od początku do końca tworzone przez syntezę chemiczną. Tym samym posiadają najlepsze możliwe właściwości. Ponadto, poszczególne oleje syntetyczne są dostosowywane do konkretnych typów silników.

Skomentuj