Kiedy i jak powinieneś wymieniać płyn chłodniczy? Przydatne wskazówki.

sie 9th, 2021 | Przez | Kategoria: Aktualności

W każdym pojeździe silnikowym płyn chłodniczy odgrywa bardzo ważną rolę. Jego podstawowym zadaniem jest chłodzenie jednostki napędowej. To konieczne ze względu na wysokie temperatury, jakie powstają w czasie pracy silnika. Obniżanie temperatury jest kluczowe, aby nie doszło do uszkodzeń poszczególnych części silnika. Aby układ chłodniczy pełnił swoją funkcję prawidłowo, potrzebuje w pełni wartościowego płynu chłodniczego, który jednak z czasem traci swoje właściwości. Zatem jak często i w jaki sposób wymieniać płyn chłodniczy?

Kiedy wymiana płynu chłodniczego jest niezbędna?

Każdy producent określa indywidualnie, co jaki okres należy wykonać wymianę płynu chłodniczego. Należy jednak mieć na uwadze, że szacunki te bywają błędne. Poza tym wymiana płynu chłodniczego jest zależna od wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj płynu chłodniczego,
  • jakość płynu chłodniczego,
  • zużycie silnika,
  • warunki użytkowania pojazdu.

W przypadku płynów starszego typu, tzw. IAT(Inorganic Additive Technology), wymiana płynu chłodniczego bywa konieczna nawet co 1,5-2 lata. W wyniku stosowania płynu nieorganicznego w silniku powstaje wiele złogów, co generuje konieczność częstej wymiany. Natomiast nowoczesny płyn chłodniczy OAT(Organic Acid Technology), dzięki obecności kwasów organicznych mniej zanieczyszcza jednostkę napędową, działa wydajniej, a jego wymiana konieczna jest przeważnie dopiero po 4-5 latach. Ponadto im wyższa jakość płynu chłodniczego, mniejsze zużycie silnika i mniej intensywna eksploatacja pojazdu, tym dłuższe są możliwe przebiegi między wymianami.

Jak wymienić płyn chłodniczy?

Profesjonalna wymiana płynu chłodniczego możliwa jest tylko w wyspecjalizowanym zakładzie. Fachowcy posiadają wiedzę, a przede wszystkim sprzęt, dzięki któremu wymiana jest przeprowadzana w sposób prawidłowy, co wydłuża okres do kolejnej wymiany. Zasadniczo proces przebiega w następujących krokach:

  1. Spuszczenie starego płynu poprzez otworzenie zaworu spustowego.
  2. Oczyszczenie układu chłodzenia z pomocą wody destylowanej i preparatu płuczącego. Po napełnieniu układu konieczne jest kilkukrotne nagrzanie silnika. Gdy po kolejnym napełnieniu i wypuszczeniu mieszanki zauważysz, że jest ona przezroczysta, możesz przejść do kolejnego etapu.
  3. Napełnienie chłodnicy do poziomu wskazywanego przez kontrolkę.

Niewątpliwie samodzielna wymiana płynu chłodniczego jest możliwa. Niemniej jednak polecamy zlecić ją profesjonalistom. Koszt usługi nie jest wysoki, natomiast otrzymujemy gwarancję poprawnego przeprowadzenia procesu.

Skomentuj