Kiedy nasz alkomat może podać błędny wynik?

Kwi 8th, 2019 | Przez | Kategoria: Aktualności

Alkomat podobnie jak inne urządzenia bywa czasem zawodne, a przy braku zachowania wskazań producenta oraz wymogów wynikających z jego budowy wyniki mogą być zafałszowane. Nikt z nas z pewnością nie chce zostać w ten sposób oszukanym przez własne urządzenie. W jaki sposób uniknąć takich błędów? Co jest ich powodem?

sprzedaż alkomatów

Kalibracja alkomatu

Jest bardzo ważnym elementem serwisowania naszego urządzenia. Bez odpowiedniej kalibracji, co ważne wykonanej w profesjonalnym punkcie z zachowaniem wszelkich obowiązujących w tym wypadku zasad i procedur, nasze urządzenie może nieprawidłowo wskazywać wyniki wykonywanych pomiarów. Kalibracja powinna być wykonywana co określony czas lub odpowiednią liczbę wykonanych badań. Dla najczęściej spotykanego alkomatu elektrochemicznego jest to około 500 pomiarów lub okres około 6 miesięcy. Tylko stosując się do tych zasad możemy oczekiwać, że nasz alkomat w prawidłowy sposób wyświetli nam wynik przeprowadzonego badania.

Najczęściej spotykane usterki alkomatów

Usterka, która najczęściej przytrafia się alkomatom różnego typu to awaria sensora lub jednego z czujników znajdujących się we wnętrzu. Objawia się to błędnymi wynikami pomiarów lub wyświetlaniem błędu na ekranie. Aby naprawić taką usterkę należy wymienić sensor lub cały zespół czujników. Jest to dość skomplikowana czynność, która powinna zostać przeprowadzona w autoryzowanym serwisie. Potrzebna będzie również kalibracja urządzenia.

Powtarzanie pomiaru

Często bywa, że po wykonaniu badania mamy podejrzenia co do prawdziwości wskazań. W takim wypadku badanie powinno zostać powtórzone. Pamiętajmy jednak, że większość alkomatów wymaga użycia specjalnej procedury. Dotyczy ona czasu oczekiwania pomiędzy próbami. Zawsze pamiętajmy, by postępować zgodnie z instrukcją, która mówi nam jak postępować w wypadku potrzeby powtarzania badania trzeźwości.

Palenie papierosów, a pomiary alkomatem

Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym jest bardzo podatny na przekłamania wyników badań. Problem mogą mieć osoby palące, które krótko po wypaleniu papierosa podejmą próbę wykonania badania trzeźwości. Sensor ten działa w oparciu o ilość utlenionego metalu znajdującego się na elektrodach. Osad pochodzący z papierosów, który wydychany jest przez palacza jeszcze kilkanaście minut po wypaleniu papierosa może skutecznie wpłynąć na wynik badania. Osad przeniesiony zostanie na elektrody i zmniejszy przepływ prądu.

Podsumowując, zawsze kiedy podejmujemy próbę wykonania badania zadbajmy o to, by przeprowadzone ono było zgodnie z procedurami odpowiednimi dla danego modelu alkomatu.

Skomentuj