Volkswagen Golf V

sty 4th, 2013 | Przez | Kategoria: Modele VW

Volkswagen Golf V – piąta generacja niemieckiego auta kompaktowego produkowana w latach 2003 – 2008.

Volkswagen Golf piątej generacji został po raz pierwszy zaprezentowany we wrześniu 2003 roku podczas Targów Motoryzacyjnych w Frankfurcie. Do seryjnej produkcji auto dopuszczono miesiąc później. Początkowo Golf V oferowany był wyłącznie w zestawieniu z dwiema jednostkami napędowymi – benzynowym 1.4 o mocy 75KM oraz charakterystycznym dla niemieckiego koncernu 1.9 TDI 105 KM. Wyjątkowa popularność samochodu sprawiła, że łącznie światło dzienne ujrzało 20 różnorodnych wersji napędowych Golfa.

Końcem 2004 roku zaprezentowano nieco podwyższoną wersję o nazwie Golf Plus. Początkiem 2005 w Stanach Zjednoczonych miał miejsce debiut Volkswagena Jetty w nadwoziu typu sedan, który oparty był o konstrukcję piątej generacji Golfa. Tego samego roku do sprzedaży trafił najmocniejszy w historii koncernu seryjnie produkowany Volkswagen Golf. Mowa tu o modelu nazwanym R32. Niecałe 3,2 litra pojemności przekładało się na 250 KM mocy, co gwarantowało niezapomniane wrażenia z jazdy każdemu miłośnikowi samochodów sportowych.

Odmianie kombi została nadana osobna nazwa – Variant. Auto produkowane było dopiero od 2007 roku. Mierzyło ono ponad 4,5 metra długości i było niezwykle praktyczne. W standardzie przestrzeń bagażowa kształtowała się na poziomie 505 litrów, jednak po złożeniu rzędu tylnych siedzeń wzrastała do 1550 litrów. W 2009 roku model Variant został poddany faceliftingowi.

Volkswagen Golf jest jednym z najchętniej kupowanych samochodów na świecie. Do końca 2007 roku wyprodukowano 25 milionów egzemplarzy. W 2008 roku Volkswagen Golf V zajął pierwsze miejsce na liście najchętniej kupowanych aut z liczbą 458,283 nowo zarejestrowanych pojazdów, a rok wcześniej zajmował drugie miejsce.

Volkswagen Golf V – opinie

Opinie na temat Volkswagena Golfa niezależnie od generacji zawsze będą różne. Jedni kochają samochody niemieckie i nie wyobrażają sobie nabycia innego auta niż Volkswagen. Inni zdążyli się zrazić do koncernu VW i nigdy już nie zakupią niczego co wyjechało z którejkolwiek fabryki koncernu. Należy jednak przyznać, że piąta generacja Volkswagena Golfa to solidny samochód, który wielu osobom przypadnie do gustu. Volkswagen konsekwentnie realizuje swój plan działania co kilka lat prezentując kolejne generacje Golfa, który w końcu nie bez przyczyny jest jednym z najchętniej kupowanych samochodów na świecie.

Tagi: , , , ,

Skomentuj