Volkswagen Golf

lut 12th, 2013 | Przez | Kategoria: Modele VW

Volkswagen Golf – pierwsza generacja historycznego modelu Volkswagena produkowana w różnych wersjach nadwoziowych w latach 1974 – 2009.

W Europie okres produkcji pierwszego Golfa był znacznie krótszy i został zakończony w 1983 roku. Najdłużej produkcja trwała w Republice Południowej Afryki, gdzie pod nazwą CitiGolf produkowany był aż do listopada 2009 roku. Auto zadebiutowało w roku 1974 z nadwoziem typu hatchback w wersji trzy oraz pięciodrzwiowej. Sporą popularnością już we wczesnych latach produkcji cieszyła się odmiana GTI z silnikiem o pojemności 1.6 litra generującym moc 110 koni mechanicznych.

Co ciekawe Volkswagen zamierzał wypuścić na rynek zaledwie pięć tysięcy Golfów. W dwa lata po debiucie rynkowym zaprezentowano pierwszego diesla o pojemności 1.5 litra i mocy 50 KM. W roku 1979 zaprezentowano Golfa w postaci kabrioletu, który produkowany był do 1993 roku. Ta wersja nadwozia współpracowała z jednym z trzech benzynowych silników o mocy 1.5 litra, 1.6 litra bądź 1.8 litra. W Republice Południowej Afryki pierwsza generacja Golfa pod nazwą CitiGolf tworzona była niemal do końca 2009 roku. Ze starego Golfa auto posiadało nadwozie oraz niektóre elementy techniczne – silniki pochodziły od nowszych generacji Volkswagenów. W 1983 roku, czyli wraz z zakończeniem europejskiej produkcji Golfa zaprezentowano drugą generację serii.

Łącznie wyprodukowano niemal 6,8 mln egzemplarzy Golfów pierwszej generacji. W pierwszych 31 miesiącach produkcji taśmy produkcyjne opuściło aż milion modelów. W statystyki nie wliczają się wersje Cabrio, Jetta oraz Caddy.

Volkswagen Golf – opinie

Pierwsze generacja Volkswagena Golfa to spory kawałek historii branży motoryzacyjnej. Auto odniosło taki sukces, że otrzymało miano legendy. Wiele koncernów motoryzacyjnych wzorowało swoje egzemplarze właśnie na Golfach. Jest to klasyczny hatchback, który z pewnością na długi czas zagości w pamięci fanów motoryzacji i prawdopodobnie w wielu generacjach (aktualnie produkowana jest siódma generacja) tworzony będzie na przestrzeni wielu kolejnych lat.

Tagi: , ,

Skomentuj