Volkswagen Polo III – wymiana oleju

kwi 11th, 2014 | Przez | Kategoria: Porady

Wymiana oleju silnikowego to podstawowa czynność eksploatacyjna, którą należy przeprowadzać regularnie. Jak sprawnie i szybko przeprowadzić wymianę oleju silnikowego w Volkswagenie Polo III?

volkswagen-poloRzeczy, które będą potrzebne:

  • Podnośnik lub kanał
  • Klucz do filtrów
  • Klucze nasadowe
  • Puste naczynie na olej
  • Pierścień uszczelniający
  • Olej silnikowy (od 3,2 do 4,7 litra)

Olej silnikowy w przypadku Volkswagena Polo III powinien być wymieniany co 15 000 km. Przed przystąpieniem do jego wymiany należy dobrze rozgrzać silnik naszego auta. W dalszej kolejności unosimy samochód, a pod korek spustowy podkładamy puste naczynie, do którego spuścimy stary olej. Wykręcamy olej uważając na to, aby uniknąć poparzeń. Pamiętajmy, że na samym początku olej silnikowy będzie się wylewał pod dużym ciśnieniem. Gdy zawartość miski olejowej zostanie opróżniona to wówczas zakręcamy korek i przystępujemy do wymiany filtrów.

Filtry zlokalizowane są w różnych miejscach. W przypadku większości silników benzynowych filtr oleju znajduje się w kadłubie silnika, obok przedniej rury wylotowej. Sięgamy zatem po klucz do filtrów, a następnie zaczynamy wykręcać filtr. Zdejmujemy z niego uszczelkę, wymieniając na nową (nasmarujmy ją delikatną warstwą oleju). Filtr dokręcamy ręcznie do momentu styku z kadłubem, a następnie dokręcamy jeszcze o pół obrotu. Proces ten jest nieco bardziej skomplikowany w przypadku filtrów z obudową. W takich przypadkach musimy najpierw zdjąć obudowę filtra wykorzystując w tym celu klucz nasadowy o rozmiarze 36. Obudowę wyjmujemy wraz z wkładem filtra, po czym montujemy nowy filtr.

Wówczas możemy przystąpić do uzupełniania poziomu nowego oleju. Początkowo wlewamy ok 75% docelowej ilości, po czym używamy bagnetu do sprawdzenia poziomu oleju. Uruchamiamy na chwilę silnik, aby olej dotrzeć do wszystkich elementów wymagających smarowania, po czym wyłączamy silnik i ponownie za pomocą bagnetu sprawdzamy poziom oleju uzupełniając jego ewentualne braki. Wówczas możemy udać się na jazdę kontrolną, podczas której sprawdzimy czy nie dochodzi do żadnych wycieków. Po jej zakończeniu ponownie sprawdźmy poziom oleju.

Tagi: , , , , ,

Skomentuj