Volkswagen Transporter skończył 65 lat

mar 14th, 2015 | Przez | Kategoria: Aktualności

65 lat temu miał miejsce niezwykle ważny moment w historii niemieckiego koncernu Volkswagen – zaprezentowano pierwszy w historii model znany jako Transporter. Jak przebiegała ewolucja tego samochodu?

volkswagen-transporterAutorem projektu pierwszego Volkswagena Transportera jest Ben Pon, który zaprojektował samochód już w 1947 roku. Dwa lata później zaprezentowane zostały cztery prototypy, które oparte były o szkice Pona – dwa furgony, kombi oraz minibus. Sukces planowanemu Transporterowi miało zapewnić m.in. wykorzystanie podzespołów z Volkswagena Garbusa, który w tamtych czasach przeżywał swoje najlepsze lata i był niezwykle chętnie wybieranym autem przez kierowców, a jego produkcja przekraczała najśmielsze aspiracje niemieckiego koncernu. Przy pierwszym Volkswagenie Transporterze wykorzystano silnik oraz osie Garbusa, przez co jednostka napędowa charakteryzowała się pojemnością z rzędu 1131 cm3, a jej moc wynosiła 18 kW.

Pierwszy Volkswagen Transporter trafił do seryjnej produkcji dokładnie 8 marca 1950 roku. Tylko do końca roku wyprodukowano 8001 egzemplarzy Transportera (dzienna produkcja wynosiła 10 modeli). Zapotrzebowanie na samochód było ogromne – auto trafiało w potrzeby różnych klas społecznych, a niska cena sprawiała, że mógł sobie na ten samochód pozwolić niemal każdy. W 1954 roku taśmy produkcyjne opuścił 100 000 egzemplarz auta, które wówczas było dostępne w 30 różnych odmianach nadwoziowych. Rok później, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na samochody Volkswagena rozpoczęto budowę fabryki pojazdów w Hanowerze, gdzie uruchomiono także produkcję modelu Transporter.

Do dnia dzisiejszego Volkswagen wyprodukował przeszło 11 milionów modelu Transporter. Co ciekawe, najnowsza generacja Volkswagena Transportera jest produkowana także w polskich zakładach Volkswagena w Poznaniu, gdzie aktualne zatrudnienie wynosi 5700 pracowników.

Tagi: , , , , , ,

1 komentarz
Skomentuj »

  1. Nie zdawałem sobie sprawy, że ten samochód ma już tyle lat….to że wyprodukowano ich aż 11 milionów świadczy jak duży sukces udało się osiągnąć volkswagenowi, a najlepsze jest to, że produkcja idzie dalej. nic tylko pogratulować sukcesu 😉

Skomentuj