VW Passat po ponad 40 latach nadal na topie. Ósma generacja i kolejny sukces rynkowy

mar 22nd, 2018 | Przez | Kategoria: Modele VW

Tak, jak Porsche 911 to ikona wśród samochodów sportowych, tak VW Passat zyskał już sobie miano samochodu kultowego w segmencie aut osobowych klasy średniej. Według statystyk, jest to nadal auto najchętniej kupowane przez średniozamożnych kierowców oraz, niestety, najczęściej kradzione na rynku motoryzacyjnym. Jakby na to nie patrzeć, Passat to wciąż mocny gracz w segmencie D mimo tego, że ta konstrukcja liczy już sobie 44 lata. Niedawno pojawiła się najnowsza generacja niemieckiego bestselleru motoryzacyjnego.

Źródło: Volkswagen.pl

Czterdziestka mu służy

Historia VW Passata rozpoczęła się w 1974 roku i trwa do chwili obecnej. Przez te wszystkie lata powstało 8 generacji niemieckiego samochodu. Ostatnia generacja oznaczona symbolem B8 trafiła na rynek motoryzacyjny w 2014 roku. Do dziś auto prezentuje się elegancko i nowocześnie, oraz jest zaliczane do najmniej awaryjnych samochodów jeżdżących po drogach.

Co roku ponad 1,1 mln kierowców kupuje egzemplarz VW Passata, co oznacza, że co 29 sekund nowy model niemieckiego auta opuszcza bramy salonu samochodowego na całym świecie. Najnowsza odsłona Passata została oparta na platformie MQB. Wszystkie modele najnowszej serii standardowo wyposażono w światła LED, natomiast wersja Highline otrzymała reflektory diodowe. Zwiększono wnętrze o 33 mm, a także bagażnik, którego pojemność, w zależności od wersji, liczy od 586 litrów do 650 litrów.

Co napędza nową generację?

Niemiecki koncern oferuje do wyboru 10 jednostek napędowych. Silniki benzynowe to 1.4 TSI (125-150 KM), 1.8 TSI (180 KM) oraz 2.0 TSI (220-280 KM). W palecie silników wysokoprężnych znalazły się jednostki 1.6 TDI (120 KM) oraz gama silników 2.0 TDI (150 KM, 190 KM, 240 KM).

Ogromne zaplecze serwisowe

Jak przystało na dużego gracza rynku motoryzacyjnego, niemiecki koncern zapewnia swoim klientom pokaźną bazę podzespołów oraz wszelkiego rodzaju elementu zamiennych, również do starszych generacji kultowego samochodu. Dlatego też zdobycie np. części do VW Passat B5 nie powinno obecnie stanowić żadnego problemu. Niemiecki koncern zapewnia również pełną infrastrukturę serwisową dla swoich modeli.

Najlepszy w Europie

Passat ósmej generacji otrzymał w 2015 roku tytuł Europejskiego Samochodu Roku, wyprzedzając między innymi Citroena C4 Cactusa oraz Mercedesa W205. W tym samym roku została zaprezentowana uterenowiona wersja Alltrack, w którym podwyższono zawieszenie o 27,5 mm, zamontowano plastikowe nakładki na nadkola oraz progi, a także osłony podwozia wykonane ze stali nierdzewnej. Ta wersja Passata jest sprzedawana wyłącznie z napędem 4Motion realizowanym przez sprzęgło Haldex.

Tagi: , , , ,

Skomentuj